50. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2023

 

49. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2022

Zorganizowana w dniach 3-5.10.2022 roku przez PIKE i Fundację PIKSEL 49 Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2022 w Toruniu skupiła ponad 500 uczestników i odwiedzających konferencję, 350 online oraz 35 wystawców. Przez dwa dni obrad odbyto blisko 40 debat, dyskusji panelowych, prezentacji oraz wydarzeń towarzyszących. Po uroczystym otwarciu konferencji, przedstawiciele izb gospodarczych działających w obrębie mediów i telekomunikacji podpisali a następnie przekazali Januszowi Cieszyńskiemu, sekretarzowi stanu w KPRM odpowiedzialnemu za telekomunikację i cyfryzację memorandum rynku, zawierające m.in. listę postulatów branży dotyczących zniesienia barier stojących przed procesem inwestycyjnym.

czytaj

 Prezes Jerzy Straszewski podkreślił znaczenie tego dokumentu jako wyrazu jednolitego stanowiska branży medialnej i telekomunikacyjnej, wobec zaistniałych i zidentyfikowanych dotychczas barier. „Od tempa ich znoszenia zależy przyszłość naszej branży w bardzo niepewnych czasach” – podkreślił prezes Straszewski. Minister Janusz Cieszyński na spotkaniu z przedstawicielami branży zapewnił, iż część postulatów jest już wdrażana a efekty będą widoczne niebawem m.in. w przesłanych do Sejmu projektach ustaw. Sygnatariuszami porozumienia pn. „Ułatwienia inwestycyjne dla branży telekomunikacyjnej” jest: Fundacja Open Allies, PIKE, KIKE, KIGEIT i Mediacom. Prezes Jerzy Straszewski, otwierając konferencję wspólnie z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i Przewodniczącym KRR i TV Witoldem Kołodziejskim podkreślił, iż jest to zwieńczenie obchodów 30-lecia PIKE i nieprzypadkowo ma miejsce w mieście Kopernika. W 2023 roku odbędą się obchody 550 rocznicy urodziny wielkiego astronoma a konferencja PIKE wpisuje się w cykl wydarzeń temu poświęcony

zwiń

48. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2021

W dniach 4-5 października 20121 roku w Łodzi  odbyła się Międzynarodowa Konferencja i Wystawa, organizowana przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej PIKE i Polską Fundację Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL

czytaj

48 Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE „VABANK w Mediach i Telekomunikacji” przeszła do historii.
W imieniu swoim własnym oraz Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej serdecznie dziękuję, za jak zwykle doskonałą współpracę oraz zaangażowanie.

Po prawie dwóch latach ograniczeń wynikających z pandemii covid 19, mogliśmy się w końcu spotkać na żywo, porozmawiać, wymienić poglądami i nowymi doświadczeniami.  Tradycyjnie byliśmy świadkami ciekawych wystąpień i dyskusji. Konferencja w całości była transmitowana online w wersji polskiej oraz angielskiej co spotkało się z dużym zadowoleniem osób, które mimo szczerych chęci nie mogły przyjechać do Łodzi.

Mam nadzieję, że jesteście Państwo zadowoleni z przebiegu Konferencji oraz jej rezultatów.

Podsumowanie:

  • wydanych akredytacji łącznie – 650
  • odebrane akredytacje stacjonarnie – 381
  • ilość osób, która śledziła Konferencję online dłużej niż 20 minut w j. polskim – 211
  • ilość osób, która śledziła Konferencję online dłużej niż 20 minut w j. angielskim – 47

Pełną relację video oraz foto z przebiegu Konferencji wraz z panelami, a także podsumowaniem będzie można zobaczyć w przyszłym tygodniu na naszej stronie www.konferencjepike.pl

Jeszcze raz bardzo dziękuję za zaufanie i okazane zaangażowanie.
Do zobaczenia w maju 2022 roku na Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej w Zakopanem.

zwiń

 PIKE 2020

W dniach 30.09-2.10 2020 w wersji hybrydowej odbyła się Międzynarodowa Konferencja i Wystawa, organizowana przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej PIKE i Polską Fundację Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL

czytaj

 

zwiń

46. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2018

W dniach 7-9 października 2019 roku w Jachrance  odbyła się Międzynarodowa Konferencja i Wystawa, organizowana przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej PIKE i Polską Fundację Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL

czytaj

Dyskutowano o nowej generacji mediów i telekomunikacji, a dopełnieniem trzydniowych obrad była wystawa, na której swoją ofertę prezentowali nadawcy, kanały tematyczne i dostawcy sprzętu dla telewizji kablowych.

W ciągu trzech dni konferencji odbyło się 9 paneli dyskusyjnych i 14 prezentacji,  wręczono jedną statuetkę Złotej PIKE i rozstrzygnięto XIV edycję Festiwalu Kanałów Tematycznych, przyznając 7 nagród Tytanowe Oko.

Udział w konferencji wzięło ponad 500 osób reprezentujących ponad 100 firm sektora medialnego i telekomunikacyjnego.

zwiń

45. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2018

W dniach 8-10 października 2018 roku w Łodzi odbyła się coroczna Międzynarodowa Konferencja i Wystawa, organizowana przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej PIKE i Polską Fundację Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL

czytaj

Dyskutowano o nowej generacji mediów i telekomunikacji, a dopełnieniem trzydniowych obrad była wystawa, na której swoją ofertę prezentowali nadawcy, kanały tematyczne i dostawcy sprzętu dla telewizji kablowych.

W ciągu trzech dni konferencji odbyło się 9 paneli dyskusyjnych i 14 prezentacji,  wręczono jedną statuetkę Złotej PIKE i rozstrzygnięto XIII edycję Festiwalu Kanałów Tematycznych, przyznając 7 nagród Tytanowe Oko.

Udział w konferencji wzięło ponad 500 osób reprezentujących ponad 100 firm sektora medialnego i telekomunikacyjnego.

Wiosenna Ogólnopolska Konferencja Operatorów Komunikacji Elektronicznej odbędzie się w Sopocie w dniach 20-21 maja 2019 roku.

zwiń

44. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2017

W dniach 9-11 października 2017 roku w Poznaniu odbyła się coroczna Międzynarodowa Konferencja i Wystawa, organizowana przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej PIKE i Polską Fundację Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL.

czytaj

Dyskutowano o nowych wyzwaniach i trendach w globalnym świecie medialnym, a dopełnieniem trzydniowych obrad była wystawa, na której swoją ofertę prezentowali nadawcy, kanały tematyczne i dostawcy sprzętu dla telewizji kablowych.

Podczas uroczystego otwarcia 44. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE 2017 Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski i Prezes UKE Marcin Cichy wskazywali, iż ranga tegorocznej konferencji znacznie wykracza poza zakres środowiskowy: kwestie nowego ładu medialnego mają wielkie znaczenie dla gospodarki i reformy państwa.

W ciągu trzech dni konferencji odbyło się 9 paneli dyskusyjnych, 7 prezentacji, 2 sesje „Jeden na jeden”. Wręczono 3 statuetki Złotej PIKE i rozstrzygnięto  XII edycję Festiwalu Kanałów Tematycznych. 

Udział w konferencji wzięło ponad 500 osób reprezentujących ponad 100 firm sektora medialnego i telekomunikacyjnego.

Wiosenna Ogólnopolska Konferencja Operatorów Komunikacji Elektronicznej odbędzie się w Toruniu w maju 2018 roku.

zwiń

43. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2016

Zorganizowana została w samym sercu Łodzi, w Hotelu DoubleTree by Hilton. Przez trzy dni, między 24 a 26 października, przedstawiciele organizacji branżowych, operatorów kablowych i satelitarnych, nadawców i mediów dyskutowali na temat najważniejszych problemów i wyzwań, stojących przed branżą. Hasłem przewodnim tegorocznej konferencji było: Czas na zmiany – europejski świat mediów cyfrowych.

czytaj

Tradycją konferencji organizowanych przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej, wspólnie z Polską Fundacją Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej „PIKSEL”, jest uroczyste otwarcie poprzez przecięcie nie wstęgi, a kabla. Pierwsze nacięcie na kablu koncentrycznym wykonał prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, Jerzy Straszewski. w tej ważnej chwili towarzyszyli mu m.in. Iwona Śledzińska-Katarasińska, Poseł na Sejm RP, Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Trzydniowa konferencja charakteryzowała się mnogością różnorodnych paneli dyskusyjnych, rozmów kuluarowych, ekspozycji zaproszonych wystawców i sporej dawki uśmiechu.
Pierwszego dnia, poza uroczystym otwarciem konferencji, debatowano w międzynarodowym gronie o przyszłości branży telekomunikacyjnej i mediów w erze konsolidacji i zmian systemowych. Wieczorem natomiast, dzięki stacji Canal+, goście bawili się na wieczorze powitalnym, który uświetnił koncert zespołu Zakopower.

Drugi dzień to najintensywniejsze 24 godziny tej edycji konferencji PIKE. Kolejne prezentacje i dyskusje, zarówno przekrojowe, jak i technologiczne. w panelu „Stawka większa niż telewizja” udział wzięli przedstawiciele największych polskich firm mediowych, m.in. Zygmunt Solorz-Żak, Maciej Maciejowski, Artur Przybysz, Maciej Stanecki, Bartosz Hojka, Dariusz Dąbski, czy Jacek Świderski.Późnym popołudniem zebrani goście mogli wziąć udział w projekcji filmu dokumentalnego MARS.

Wieczorem zaś tradycyjnie odbyła się Wielka Gala Złota PIKE, podczas której statuetki otrzymały dwie firmy: DIOMAR (w kategorii: Dostawca) oraz Telewizja Kablowa Toruń (w kategorii: Operator). Uhonorowani zostali również nadawcy, którzy wzięli udział w XI edycji Festiwalu Kanałów Tematycznych. W tym roku laureatami zostali: Eleven Sports Network (wydarzenie roku), Discovery Polska (kampania promocyjna) oraz NBCUniversal (współpraca z operatorami). Zanim to jednak nastąpiło, oficjalnie o godzinie 20:07, nadawanie rozpoczął kanał ZOOM TV. Symbolicznego naciśnięcia przycisku dokonali: Ewa Michalska, Magda Kruk-Wardak, Jerzy Straszewski i Bogusław Kisielewski. Dodatkowo na scenie obecni byli znani i lubiani, którzy będą występować w programach emitowanych na nowym kanale: Elżbieta Grzeszczuk-Chętko, Dariusz Milejczak, Piotr Najsztub i Bartosz Węglarczyk.Galę uświetnił występ wirtuoza skrzypiec Mariusza Patyry, który goście nagrodzili owacjami na stojąco. Następnie wszyscy udali się na afterparty, zorganizowane przez obchodzące swoje jubileusze firmy Toya, Discovery Polska i Telekabel. Zabawa trwała do rana.

Ostatniego dnia konferencji rozmawiano o zmianach w sposobie konsumpcji mediów i kontencie w świecie cyfrowym, oceniano rynek reklamy w Polsce i na świecie, zaprezentowano raport PwC Global Entertainment and Media Outlook.
43. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2016 zgromadziła najważniejszych przedstawicieli branży operatorów szerokopasmowych i nadawców w kraju i za granicą. Sądząc po tematyce jaką poruszano w ciągu trzech dni można śmiało wyrazić nadzieję, iż wszystkim zainteresowanym zależy na tym, aby jakość świadczonych usług była na jak najwyższym poziomie.
Teraz przed wszystkimi uczestnikami czas na realizację przedstawionych założeń, pomysłów, a także do pieczołowitego zapisywania refleksji. Wszystko po to, by na najbliższej ogólnopolskiej konferencji PIKE w maju móc je zaprezentować i wspólnymi siłami zmieniać na lepszy rynek mediowy w naszym kraju.

zwiń

42. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2015

Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2015 odbyła się w dniach 19-21 października br. w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to: „W stronę Jednolitego Rynku Cyfrowego”.

Konferencji tradycyjnie już towarzyszyła wystawa, podczas której prezentowane były oferty dostawców i producentów treści audiowizualnych, producentów i dostawców sprzętu, infrastruktury oraz rozwiązań technologicznych i teleinformatycznych.

czytaj

Od 19 do 21 października, przedstawiciele firm z sektora telekomunikacji, mediów i technologii rozmawiali o szansach i zagrożeniach jakie niesie ze sobą wprowadzenie zasad
Jednolitego Rynku Cyfrowego, które proponuje Komisja Europejska. Celem tej inicjatywy jest umożliwienie m.in. firmom polskim świadczenie na terenie UE takich samych usług, jakie firmy oferują na swoim rynku rodzimym. Sytuacja taka stwarza z jednej strony ogromne możliwości rozwoju i ekspansji, a z drugiej wiąże się z różnymi zagrożeniami. Zdaniem przedstawicieli polskiego biznesu jednym z kluczowych zagadnień, które determinuje dalsze działania na Jednolitym Rynku Cyfrowym są prawa autorskie. z jednej strony brak odpowiednich regulacji może sprzyjać rozwojowi piractwa własności intelektualnej i monopolizacji rynku przez największe podmioty, a z drugiej zbyt rygorystyczne regulacje mogą być czynnikiem hamującym proces cyfryzacji.

Prawa własności intelektualnej były również szeroko omawiane przez przedstawicieli palestry – wybitnych ekspertów i profesorów prawa autorskiego i medialnego, jak również było to jedno z zagadnień poruszonych podczas spotkania operatorów kablowych Wschód-Zachód. Spotkanie, które odbyło się pierwszego dnia konferencji, zgromadziło przedstawicieli europejskich organizacji operatorów kablowych i telekomunikacyjnych. O ile przedstawiciele branży z Litwy, Łotwy, Węgier czy Niemiec podzielają opinie polskiego biznesu co do konieczności wyjaśnienia kwestii praw autorskich na JRC, przedstawiciele Telewizji Kablowych z Rosji będą musieli, zmierzyć się z koniecznością uzyskania pozwolenia na nadawanie na rynku rosyjskim. Od nowego roku, rząd Rosji planuje wprowadzenie nowych koncesji lub pozwoleń dla wszystkich operatorów i nadawców działających na rynku rosyjskim. Prawa do nadawania będzie przyznawać specjalna instytucja, której przedstawiciele będą wybierani przez rząd Rosji, co może nie sprzyjać zachowaniu neutralności decyzji, a tym samym pluralizmu w mediach.

Drugiego dnia Konferencji, przedstawiciele PwC zaprezentowali wyniki Raportu poświęconego wkładowi branży operatorów kablowych w rozwój gospodarczy Polski.

Dzisiaj, ponad 2,4 mln osób korzysta w Polsce w Internetu dzięki Telewizjom Kablowym, a stałe inwestycje w nowoczesną infrastrukturę, przygotowały grunt do łagodnego przejścia gospodarstw domowych z nadawania analogowego na cyfrowe.

Tego samego dnia wieczorem, podczas coctail party wręczone zostały wyróżnienia i nagrody laureatom jubileuszowego, X Festiwalu Kanałów Tematycznych o nagrodę Tytanowego Oka.
Tegoroczni laureaci to: Canal+ z Discovery w kategorii Wydarzenie Roku; AXN Europe Ltd. w kategorii Kampania Promocyjna; Fox International Channels za Współpracę z Operatorami, oraz TVP Historia w kategorii Śladami Historii. Piątą kategorią było Honorowe Tytanowe Oko, które przyznawane jest przez prezesa PIKE na wniosek jury festiwalu, które w tym roku powędrowało do Discovery Networks Polska.
Co roku, podczas jesiennej konferencji przyznawana jest również nagroda Złotej PIKE za wkład w rozwój całej branży. w tym roku otrzymała ją firma WISAT w kategorii Dostawca.
Dodatkowo rozstrzygnięty został konkurs na Ambasadora lokalnej Przedsiębiorczości THINK BIG. Konkurs zorganizowany przez UPC we współpracy z PIKE przeznaczony jest dla firm, które w swoich działaniach wykorzystują nowoczesne technologie i innowacje. Tegorocznym zwycięzcą została firma INEA. Fundatorem nagrody było UPC.

Ostatni dzień konferencji koncentrował się wokół innowacji i nowych technologii na rynku cyfrowym, jak również poświęcony był zagadnieniom marketingu. Szybkie łącza internetowe, które umożliwiają streaming treści o bardzo wysokiej jakości jak również rozwój platform OTT powodują, że konsumenci oczekują rozwiązań dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Internet Rzeczy (Internet of Things), który jeszcze 2-3 lata temu był ciekawostką staje się faktem, a dane firm badawczych wskazują, że w ciągu najbliższych 5 lat, w ramach IoT połączonych zostanie około 50 miliardów urządzeń.

Podczas Konferencji podpisana została również umowa pomiędzy PIKE, PIKSEL i SCTE (Society of Cable Television Engenieers) oddział w Europie oraz niemieckim Instytutem DIPCOM, dotycząca przygotowania i wydania pierwszego w Polsce podręcznika dla uczniów szkół technicznych zawodowych o specjalizacji Technik Komunikacji Szerokopasmowej.

PIKE i PIKSEL od kilku lat prowadzą projekt edukacyjny (obecnie szkoły w Gdańsku i Wejherowie) związany z przygotowaniem do tego nowego zawodu.

* * *

Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowało się ponad 520 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. w panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci czołowych nadawców telewizyjnych, w tym m. in.: Zygmunt Solorz – Żak (Prezes Polsatu), Zbigniew Benbenek ( Prezes ZPR Media), Maciej Maciejowski ( Członek Zarządu TVN), Artur Przybysz (Wiceprezes Zarządu ITi Neovision); prezesi firm – operatorów platform telekomunikacyjnych, kablowych i internetowych: Patrycja Gołos (Dyrektor ds. Korporacyjnych i Polityki Publicznej, UPC Polska), Andrzej Rogowski (Prezes Multimedia Polska), Janusz Kosiński (Prezes Zarządu INEA), Jacek Niewęgłowski (Członek Zarządu P4), Jakub Brzęczkowski (Wiceprezes Eutelsat).
Gośćmi specjalnymi Konferencji byli: Jurand Drop (Podsekretarz Stanu MAiC), Magdalena Gaj (Prezes UKE), Adam Jasser (Prezes UOKiK), profesor Józef Modelski (Przewodniczący Rady Programowej, Politechnika Warszawska), profesorowie prawa: Ryszard Markiewicz (UJ), Elżbieta Traple (UJ), Jan Błeszyński (UW), Krystyna Szczepanowska-Kozłowska (UW).
Goście zagraniczni: Mark Bugajski (Wiceprezes ds. zaawansowanych Technologii w Arris Group Inc.), Rob Gelphman (Wiceprezes MoCA), Paul Welling (Wiceprezes CEEMEA, Discovery Networks), Phillip Luff (Dyrektor Zarządzający UK & EMEA Scripps Networks International), Georg Tacke (CEO Simon-Kucher & Partners), Mikhail Silin (Wiceprezes AKTR – Association of Cable TV Broadcasters of Russia), Vaiva Zukiene (Prezes LCTA – Lithuanian Cable Television Association), Ilmars Muuls (Chairman of the Board LAEC – Latvian Association of Electronic Communications), Ferenc Kery (Prezes HCA – Hungarian Cable Communications Association), Caroline van Weede (Dyrektor Zarządzający Cable Europe), prof. Claus Adams (SCTE Central Europe), Carsten Engelke (Dyrektor ANGA), Guy Bisson (Dyrektor Rozwoju Ampere Analysis).

zwiń

41. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2014

W dniach 6 – 8 października br. odbyła się 41. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2014. To największe spotkanie branżowe w Europie wschodniej i centralnej zgromadziło przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. Konferencja odbyła się w Hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi pod hasłem „W świecie globalizacji mediów i telekomunikacji”. Honorowym Gościem Konferencji był Prezydent Lech Wałęsa, który swoją obecnością uświetnił uroczystość otwarcia wydarzenia.

czytaj

Głównymi tematami poruszanymi podczas Konferencji były najważniejsze dla całej branży komunikacji elektronicznej zagadnienia, których dynamika i wpływ na środowisko obserwowany jest od pewnego czasuw skali globalnej. w trakcie konferencji odbyły się liczne wystąpienia i panele dyskusyjne, poruszające zagadnienia takie jak: nowy rynek usług szerokopasmowych, formaty współczesnej rozrywki telewizyjnej, czy cyfryzacja zasobów archiwów i metody ich szerokiego rozpowszechniania. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się także kwestie dotyczące łańcucha wartości w prawie autorskich w odniesieniu do różnych pół eksploatacji czy zagadnienia poruszające zjawisko kradzieży własności intelektualnej w internecie.

Konferencji tradycyjnie już towarzyszyła wystawa, podczas której prezentowane były oferty dostawców i producentów treści audiowizualnych, producentów i dostawców sprzętu, infrastruktury oraz rozwiązań technologicznych i teleinformatycznych.

Jednym z wydarzeń towarzyszących Konferencji była uroczystość nadania odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla rozwoju komunikacji elektronicznej.W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokonał doradca Prezydenta RP Krzysztof Król, a odznaczenia otrzymali: Złoty Krzyż Zasługi po raz drugi – Henryk Paluszkiewicz, Srebrny Krzyż Zasługi – Janusz Arciszewski, Marek Gieleta, Witold Krawczyk, Ewa Michalska, Jerzy Straszewski. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Józef Kot.

Podczas Konferencji odbyło się także inauguracyjne posiedzenie Rady Konsultacyjnej Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej – organu doradczego działającego przy Zarządzie Izby. Podczas posiedzenia Jerzy Straszewski – Prezes Zarządu PIKE wręczył nominacje dla członków Rady Konsultacyjnej. Dokonany został także wybór Przewodniczącego, którym został Profesor Józef Modelski z Politechniki Warszawskiej.

Drugiego dnia Konferencji, podczas Gali Złota PIKE,wręczono statuetkę Złotej PIKE – prestiżowej nagrody branżowej. w kategorii Operator Złota PIKE przyznana zostałafirmie VECTRA,w kategorii Nadawca wyróżniono Discovery Networks Central Europe, w kategorii Dostawca uhonorowano firmę Telkom-Telmor, zaś w kategorii Osoba statuetkę Złotej PIKE odebrał Profesor Józef Modelski.

Podczas Gali wręczono także nagrody „Tytanowe Oko”: w kategorii „Wydarzenie roku”statuetkę otrzymał kanałFokus TV, w kategorii „Kampania promocyjna”zwyciężył kanał HBO za realizację kampanii promocyjnej IV sezonu serialu „Gra o tron”. Uhonorowani zostali także zwycięzcy w kategorii „Świat się śmieje, Polska też” – Tytanowe Oko przypadłokanałowiKino Polska za cykl „Komedie wieczorową porą”oraz, „Współpraca z operatorami” – statuetka powędrowała do stacji Discovery Networks CEEMEA. Podobnie jak w roku ubiegłym przyznana została nagroda Honorowego Tytanowego Oka – według Jury najwyższą ocenę za najpełniejszy sposób realizacji idei współpracy operatorów kablowych i nadawców programów telewizyjnych, jak również celów Festiwalu otrzymała stacja HBO Polska.

* * *

Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowano ponad 650 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. Patronat nad Konferencją objęli: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. w panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci kluczowych firm rynku mediów elektronicznych, reprezentujących czołowych nadawców telewizyjnych, prezesi firm – operatorów platform satelitarnych i kablowychorazwybitni specjaliści z zakresu marketingu, reklamy i prawa medialnego. GośćmispecjalnymiKonferencjibyli: Paul Dempsey – BBC Worldwide, Matthias KurthorazGiloned’Udekem–Cable Europe, FerencKery – Hungarian Cable Communications Association, CarstenEngelke – ANGA COM.

W Konferencji udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Krajowej Rady Radiofonii iTelewizji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.Przebieg Konferencji można było śledzić na żywo dzięki relacjom w stacjach TVN24 oraz Polsat News, a także telewizji konferencyjnej dostępnej na terenie HoteluDoubleTree by Hilton.

zwiń

40. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2013

W dniach 14 – 17 października br. odbyła się 40. Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2013. To największe spotkanie branżowe w Europie wschodniej i centralnej zgromadziło przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. Konferencja odbyła się w Hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi pod hasłem „Cyfrowa Ziemia Obiecana”. Honorowy Patronat nad Konferencją objął Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

czytaj

Głównymi tematami poruszanymi podczas Konferencji były najważniejsze dla całej branży komunikacji elektronicznej zagadnienia, których dynamika i wpływ na środowisko obserwowany jest od pewnego czasu, zarówno w kraju jak i w Europie w trakcie konferencji odbyły się liczne wystąpienia i panele dyskusyjne, poruszające zagadnienia takie jak: stan obecny i prognoza realizacji założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej i Dywidendy Cyfrowej według harmonogramu Unii Europejskiej, pozyskanie i zaangażowanie widza w telewizji interaktywnej, czy utrzymanie przewagi konkurencyjnej w zmieniającej się rzeczywistości biznesowej i technologicznej. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się także kwestie sądu własności intelektualnej oraz tematyka organizacji i finansowania digitalizacji, przechowywania oraz udostępniania treści audiowizualnych.

Konferencji tradycyjnie już towarzyszyła wystawa, podczas której prezentowane były oferty dostawców i producentów treści audiowizualnych, producentów i dostawców sprzętu, infrastruktury oraz rozwiązań technologicznych i teleinformatycznych. Jednym z wydarzeń towarzyszących Konferencji był Kongres Euroazjatyckiego Stowarzyszenia Telewizji Kablowych EAKT z udziałem przedstawicieli organizacji ANGA COM oraz SCTE.

Drugiego dnia Konferencji, podczas Gali Złota PIKE, wręczono statuetkę Złotej PIKE – prestiżowej nagrody branżowej. w kategorii Operator Złota PIKE przyznana została firmie Telewizji Kablowej Chopin, w kategorii Nadawca wyróżniona została TVP, zaś w kategorii Osoba statuetką Złotej PIKE uhonorowany został Witold Krawczyk – Prezes Grupy TOYA. Podczas Gali wręczono także nagrody „Tytanowe Oko”: w kategorii „Wydarzenie roku” statuetkę otrzymał kanał TV Republika, w kategorii „Kampania promocyjna” zwyciężył kanał HBO POLSKA za kampanię „Chcemy Twojej krwi”. Uhonorowani zostali także zwycięzcy w kategorii „Kanał Filmowy” – Tytanowe Oko dla kanału Sundance Channel oraz „Współpraca z operatorami” – statuetka powędrowała do stacji Discovery Networks Polska. Podobnie jak w roku ubiegłym przyznana została nagroda Honorowego Tytanowego Oka – według Jury najwyższą ocenę za najpełniejszy sposób realizacji idei współpracy operatorów kablowych i nadawców programów telewizyjnych, jak również celów Festiwalu otrzymał FOX International Channel.

Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowano ponad 650 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. Patronat nad Konferencją objęli: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Gospodarki, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. w panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci kluczowych uczestników rynku mediów elektronicznych, reprezentujących czołowych nadawców telewizyjnych, prezesi firm – operatorów platform satelitarnych i kablowych oraz wybitni specjaliści z zakresu marketingu, reklamy i prawa medialnego. Gośćmi specjalnymi Konferencji byli: Matthias Kurth –Cable Europe, Ferenc Kery – Hungarian Cable Communications Association, Carsten Engelke – ANGA COM, Juozas Jurelionis – Lithuanian Cable Television Association, Jurij Pripatchkin oraz Michail Silin z EAKT.

***

W Konferencji udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej i Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Przebieg Konferencji można było śledzić na żywo dzięki transmisjom w stacjach TVN24 oraz Polsat News a także telewizji konferencyjnej dostępnej na terenie Hotelu DoubleTree by Hilton .

zwiń

39. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2012

W dniach 1 – 3 października br. odbyła się 39. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2012. Spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych odbyła się w Centrum Kongresowym Hotelu Warszawianka w Jachrance pod hasłem „Cyfrowy świat wokół nas”.

czytaj

Głównymi tematami poruszanymi podczas Konferencji były najważniejsze dla całej branży komunikacji elektronicznej zagadnienia, których dynamika i wpływ na środowisko obserwowany jest od pewnego czasu, zarówno w kraju jak i w Europie w trakcie konferencji odbyły się liczne wystąpienia i panele dyskusyjne, poruszające zagadnienia takie jak: neutralność sieci i kwestia praw autorskich w kontekście globalnej dystrybucji treści, kształtowanie rozwoju telewizji kablowej przez nowe technologie oraz następstwa i rachunek ekonomiczny procesu wyłączenia telewizji analogowej. Omówione zostały także zagadnienia związane z działaniami marketingowymi prowadzonymi w cyfrowej technologii i rzeczywistości oraz budowaniem i wdrażaniem strategii programowej na polskim rynku telewizyjnym. Zaproszenie organizatorów przyjął również Profesor Janusz Czapiński, który w swoim wystąpieniu w trakcie Konferencji omówił wyniki badania Diagnoza społeczna w odniesieniu do polskiego społeczeństwa i sposobu wykorzystywania internetu w codziennym życiu.

Konferencji tradycyjnie już towarzyszyła wystawa, podczas której prezentowane były oferty dostawców i producentów treści audiowizualnych, producentów i dostawców sprzętu, infrastruktury oraz rozwiązań technologicznych i teleinformatycznych. Jednym z wydarzeń towarzyszących Konferencji było spotkanie operatorów zrzeszonych w PIKE z przedstawicielami The Society of Cable Telecommunications Engineers, podczas którego zawarte zostało porozumienie o współpracy dotyczące organizowanych przez obie organizacje konferencji.

Konferencja była także okazją do nagrodzenia przedstawicieli środowiska oraz jego partnerów. Jesienne spotkanie to kulminacyjny moment obchodów dwudziestolecia rocznicy działalności samorządu operatorów telewizji kablowej w Polsce. z tej okazji podczas okolicznościowego spotkania konsultacyjnego wszyscy obecni członkowie PIKE uhonorowani zostali pamiątkowym medalem wybitym specjalnie z okazji jubileuszu. Medale otrzymali także przedstawiciele organizacji i firm współpracujących z Izbą.

Drugiego dnia Konferencji, podczas Gali Złota PIKE, wręczono statuetkę Złotej PIKE – prestiżowej nagrody branżowej. w kategorii Operator Złota PIKE przyznana została firmie PROMAX, zaś w kategorii Osoba/Instytucja uhonorowany został Manuel Kohnstamm z Cable Europe. Podczas Gali wręczono także nagrody „Tytanowe Oko”: w kategorii „Wydarzenie roku” statuetkę otrzymała TVP za realizację EURO 2012, w kategorii „Kampania promocyjna” zwyciężył kanał AXN za realizację projektu „Jestem Aniołkiem, ale nie jestem Święta”, w kategorii „Współpraca z operatorami” zwyciężyła stacja Canal + Cyfrowy, zaś w kategorii „Audycja sportowa” zwyciężyła stacja Kino Polska TV. w tym roku po raz pierwszy przyznana została nagroda Honorowego Tytanowego Oka – według Jury najwyższą ocenę za najpełniejszy sposób realizacji idei współpracy operatorów kablowych i nadawców programów telewizyjnych, jak również celów Festiwalu otrzymał Canal+ Cyfrowy. Galę Złota PIKE swoim występem uświetniła piosenkarka Oceana.

Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowano ponad 500 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. Honorowego Patronatu Konferencji udzielili: Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Krajowa rada radiofonii i Telewizji. w panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci kluczowych uczestników rynku mediów elektronicznych, reprezentujących czołowych nadawców telewizyjnych, prezesi firm – operatorów platform satelitarnych i kablowych oraz wybitni specjaliści z zakresu marketingu, reklamy i prawa medialnego. Gośćmi specjalnymi Konferencji byli: Manuel Kohnstamm –Cable Europe, Ferenc Kery – Hungarian Cable Communications Association, Kersten Engelke – ANGA, Juozas Jurelionis – Lithuanian Cable Television Association, Dennis Hodges – Sand Cherry Associates, oraz Tomas Cyvas – The Radio and Television Commission of Lithuania.

***

W Konferencji udział wzięli również przedstawiciele KRRiT, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Przebieg Konferencji można było śledzić na żywo dzięki telewizji konferencyjnej dostępnej na terenie Hotelu Warszawianka.

zwiń

38. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2011

Obecne technologie umożliwiają odbiorcom coraz większą swobodę w dostępie do rosnącej liczby treści. Stanowi to wyzwanie dla wszystkich uczestników rynku mediów elektronicznych, a także dla regulatorów i twórców ustaw. Jak stanowić prawo, aby wspomagało tworzenie społeczeństwa informacyjnego, jak tworzyć treści i mechanizmy jego dystrybucji, aby udostępniać je niezależnie od okoliczności – to główne tematy 38. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE 2011, która odbyła się w dniach 16-19 października poznańskim Hotelu Novotel.

czytaj

Rozwój technologii telekomunikacyjnych daje takie same możliwości mieszkańcom rosnącej liczby krajów. Mimo pewnych zapóźnień koniecznych do nadrobienia w Polsce, zgodnie ze światowymi trendami zmieniają się zachowania i nawyki także polskiego społeczeństwa. Pod hasłem „Cyfrowa Polska – Cyfrowa Europa” operatorzy kablowi, kluczowi uczestnicy rynku mediów elektronicznych z Polski i zagranicy oraz reprezentanci instytucji regulacyjnych, dyskutowali nad obecnym stanem mediów elektronicznych oraz próbowali określić, jak stanowić prawo i rozwijać projekty biznesowe, aby podążać za dyktatem odbiorców usług. Obecnym wyzwaniem jest bowiem rosnące oczekiwanie wobec swobody dostępu do wszelkich treści.

W trakcie konferencji odbyły się liczne wystąpienia i panele dyskusyjne, które w tym roku objęły zagadnienia związane ze szczególnym dla kraju momentem, jakim jest czas Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Omówione zostały także zagadnienia przyszłości mediów i telekomunikacji w kontekście regulacji i wymagań stawianych branży przez obowiązujące dyrektywy unijne, jak również kwestie związane z cyfryzacją naszych narodowych zasobów kulturalnych. Nie zabrakło także tematyki związanej z rozwojem konkurencyjności i inwestowaniem w nowe technologie. Konferencji tradycyjnie już towarzyszyła wystawa, podczas której prezentowane były oferty dostawców i producentów treści audiowizualnych, producentów i dostawców sprzętu, infrastruktury oraz rozwiązań technologicznych i teleinformatycznych. Jednym z wydarzeń towarzyszących Konferencji był Kongres Euroazjatyckiego Stowarzyszenia Telewizji Kablowych EAKT.

Konferencja była także okazją do nagrodzenia przedstawicieli środowiska oraz jego partnerów. Pierwszego dnia Konferencji, podczas Gali Złota PIKE, statuetkę pod tą nazwą – najważniejszą nagrodę branżową, wręczono firmom: w kategorii Operator – UPC Polska oraz w kategorii Nadawca firmie HBO. Podczas Gali wręczono także nagrody „Tytanowe Oko”: w kategorii „Wydarzenie roku” otrzymał ją kanał NEXT TV, w kategorii „Kampania promocyjna” kanał AXN realizację projektu „Nakręcamy wyobraźnię”, a w kategorii „Współpraca z operatorami” zwyciężyła stacja FOX. Gala Złota PIKE odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a wieczór uświetnił występ Kayah.

>p>Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowano ponad 600 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. Honorowego Patronatu Konferencji udzielili: Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, Wiceprezes Rady Ministrów Waldemar Pawlak oraz Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Komisarz Europejskiej Agendy Cyfrowej Neelie Kroes. w panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci kluczowych uczestników rynku mediów elektronicznych, reprezentujących czołowych nadawców telewizyjnych, prezesi firm – operatorów platform satelitarnych i kablowych oraz wybitni specjaliści z zakresu marketingu, reklamy i prawa medialnego. Gośćmi specjalnymi Konferencji byli: Bridget P. Cosgrave – Every European Digital, Caroline van Weede z Cable Europe, Vaiva Žukienė – prezes Stowarzyszenia Telewizji Kablowej na Litwie, Ferenc Kery ze Stowarzyszenia Telewizji Kablowych z Węgier oraz Yuri Pripachkin – Eurasian Association of Cable Television.

W Konferencji udział wzięli również przedstawiciele KRRiT, Ministerstwa Infrastruktury, Filmoteki Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz miasta Poznania. Przebieg Konferencji można było śledzić na żywo dzięki transmisjom w TVN CNBC oraz telewizji konferencyjnej dostępnej na terenie Hotelu Novotel.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzesza ponad 100 firm stanowiących integralną część polskiego rynku mediów elektronicznych. Do Izby należą operatorzy szerokopasmowej komunikacji elektronicznej oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu i usług wykorzystywanych przez operatorów w ich działalności biznesowej. Operatorzy zrzeszeni w Izbie docierają w całej Polsce do prawie 4 milionów abonentów, świadcząc usługi dostępu do programów telewizyjnych i radiowych, Internetu oraz telefonii cyfrowej. Reprezentują 75% krajowego rynku telewizji kablowej. PIKE jest członkiem Krajowej Izby Gospodarczej, reprezentuje również polski rynek kablowy na forum międzynarodowym, m.in. poprzez członkostwo w European Cable Communication Association.

zwiń

37. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2010

Operatorzy kablowi wkroczyli w Sopocie w trzeci wymiar telewizji

Pod patronatem Lecha Wałęsy, pierwszego prezydenta wolnej Polski, 37. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2010, najważniejsza impreza krajowych mediów elektronicznych, odbywała się po raz pierwszy w Trójmieście. Jej hasło „Wkraczamy w trzeci wymiar” było rozwijane we wszystkich panelach problemowych, stoiskach wystawowych, prezentacjach oraz dyskusjach nad przyszłością polskiego rynku telekomunikacyjnego. Uczestnikami konferencji była największa w jej historii liczba gości krajowych i zagranicznych.

czytaj

Operatorzy kablowi, kluczowi uczestnicy rynku mediów elektronicznych z Polski i zza granicy, reprezentanci instytucji regulacyjnych i Parlamentu, byli gośćmi zorganizowanej już po raz 37. Konferencji i Wystawy Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej PIKE 2010. Impreza, zorganizowana w Centrum Konferencyjnym Hotelu Sheraton w dniach 17-20 października 2010 r. stała się kolejnym podsumowaniem dorobku polskiej branży kablowej, która w zeszłym roku obchodziła swoje 20-lecie. Zajęła się też wytyczeniem kierunków, którymi powinni zmierzać uczestnicy rynku, aby w „trzecim wymiarze” zapoczątkowanym przez rozwój technologii, mogli umacniać partnerskie relacje i wspólnie sprostać wyzwaniom z pożytkiem dla swoich klientów. Warto podkreślić, że platformy satelitarne i kablowe, których przedstawiciele byli obecni na Konferencji, docierają z sygnałem telewizyjnym do ponad 2/3 gospodarstw domowych w Polsce.

Wykorzystując transformację ustrojową, twórcy telewizji kablowej 20 lat temu byli jednymi z pierwszych, którzy odważyli się rozpocząć pracę na własny rachunek. Na rzecz powodzenia swoich przedsięwzięć angażowali nieraz całe swoje rodziny i ryzykowali prywatny kapitał. Dzięki temu branża operatorów kablowych jest dziś silną, równoprawną częścią polskiej gospodarki, nawiązującą równorzędną rywalizację z pozostałymi uczestnikami rynku telekomunikacyjnego. z tej okazji Patronat Honorowy nad Konferencją objął Lech Wałęsa, który jako prezydent Polski przyczynił się osobiście do jej rozwoju, zabiegając o prawo telekomunikacyjne przyjazne dla rozwijających się firm prywatnych, dla gospodarki narodowej oraz całego społeczeństwa.

Konferencja była także okazją do nagrodzenia przedstawicieli środowiska oraz jego partnerów. Pierwszego dnia Konferencji, podczas Gali Złota PIKE, statuetkę pod tą nazwą – najważniejszą nagrodę branżową, wręczono Lechowi Wałęsie oraz firmie Aster. Podczas Gali wręczono także nagrody „Tytanowe Oko”: w kategorii „Wydarzenie roku” otrzymał ją kanał ANIMAL PLANET HD, a w kategorii „Kampania promocyjna” kanał HBO za promocję serialu „Pacyfik”. We współpracy z miesięcznikiem Media i Marketing Polska przyznano również nagrodę w kategorii „Współpraca z operatorami”, którą otrzymała stacja FOX. Gala Złota PIKE odbyła się w historycznym budynku Stoczni Gdańskiej.

Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowano ponad 500 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. w panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci kluczowych uczestników rynku mediów elektronicznych, reprezentujących czołowych nadawców telewizyjnych w tym m. in.: Zygmunt Solorz–Żak – Prezes Polsatu, Piotr Walter – Prezes TVN, oraz prezesi firm – operatorów platform satelitarnych i kablowych: Dominik Libicki – Prezes Cyfrowego Polsatu, Simon Boyd – Prezes UPC, Tomasz Żurański – Prezes Vectry, Andrzej Rogowski – Prezes Multimedia Polska, Janusz Arciszewski – Prezes Aster oraz wybitni specjaliści z zakresu marketingu, reklamy i prawa medialnego. Gośćmi specjalnymi Konferencji byli: Manuel Kohnstamm – prezes Cable Europe, Vaiva Žukienė – prezes Stowarzyszenia Telewizji Kablowej na Litwie, Ferenc Kery ze Stowarzyszenia Telewizji Kablowych z Węgier, Ian Pearson – futurolog, wynalazca sms-a, Guy Hayward Cole z Merill Lynch Bank of America oraz Thomas von Werner w EQT Partners. w Konferencji udział wzięli również przedstawiciele KRRiT, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz miast Sopotu i Gdańska. Przebieg Konferencji można było śledzić na żywo dzięki transmisjom w TVN CNBC oraz telewizji konferencyjnej dostępnej na terenie Centrum Konferencyjnego Hotelu Sheraton.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzesza ponad 100 firm stanowiących integralną część polskiego rynku mediów elektronicznych. Do Izby należą operatorzy szerokopasmowej komunikacji elektronicznej oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu i usług wykorzystywanych przez operatorów w ich działalności biznesowej. Operatorzy zrzeszeni w Izbie docierają w całej Polsce do prawie 4 milionów abonentów, świadcząc usługi dostępu do programów telewizyjnych i radiowych, Internetu oraz telefonii cyfrowej. Reprezentują 75% krajowego rynku telewizji kablowej. PIKE jest członkiem Krajowej Izby Gospodarczej, reprezentuje również polski rynek kablowy na forum międzynarodowym, m.in. poprzez członkostwo w European Cable Communication Association.

zwiń

Kontakt

Akredytacje

akredytacje@pike.org.pl
tel. +48 22 696 65 31

Sponsoring

Krzysztof Węglarz
kweglarz@dream-world.pl

tel. (+48) 504 278 770

Grzegorz Jaworski
g.jaworski@panmedia.com.pl
tel. (+48) 501 089 984

Organizatorzy

Polska Izba Komunikacji Elektronicznejul. Przemysłowa 30, 00-450 Warszawa,  tel. 22 696 65 31 akredytacje@pike.org.pl

[:en]

44. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2017

Over 500 people took part in the 44th International Conference and Exhibition PIKE 2017 that took place on 9-11 October in Poznan. The main focus of the meeting was on the new challenges and trends in the global world of media. The pinnacle of the three-day conference was the exhibition, during which the broadcasters, thematic channel owners and cable equipment providers presented their services. The patronage over the event was assumed by the Ministry of Culture and National Heritage, the Polish Chamber for Electronic Communications, the National Broadcasting Council, the National Chamber of Commerce, Marshal of the Wielkopolskie Voivodship and the Mayor of Poznan.

czytaj

As every year, the Conference started with the meeting of Eastern and Western Cable Operators. The subject of this year’s meeting was piracy and international cooperation to fight against it. The President of PIKE, Jerzy Straszewski pointed out that the problem isn’t restricted to one country or one economic area only, that is why action coordination and exchanging experience are required. Teresa Wierzbowska, the President of the Sygnał Association stressed that it was possible to eliminate or reduce the reach of many illegal downloading websites by using modern analytical tools that allow geographic identification of threats. The speakers from Russia, Lithuania, Germany, the Czech Republic and other countries pointed out to a growing need for cooperation within the scope of exchanging information about the existing threats.

During the grand opening of the 44th International Conference and Exhibition PIKE 2017, Witold Kołodziejski, the Chairman of the Polish National Broadcasting Council, and Marcin Cichy, the President of the Polish Office of Electronic Communications noted that the importance of the event extends far beyond the telecom community: the issues relating to the new media order are of crucial importance to the entire economy and influence and will determine the shape of country reforms. The President of PIKE, Jerzy Straszewski thanked Andrzej Duda, the President of Poland, for his wishes and appreciation of the role of the electronic communications sector in the development of the national economy. The opening of the Conference was celebrated not with a ribbon-cutting, but with a cable-cutting ceremony.

The need for building a new economy was pointed out to by Marcin Cichy, the President of UKE, who stressed that the new goal of the digital economy in fast implementation and launch of the 5G network – with 100 Mbps access for subscribers and 1 Gb / s access for companies. Mr Cichy pointed out that further maintenance of the cable industry outside the regulatory framework may prove insufficient as the 5G network will probably be linked to the obligation to provide access to infrastructure to all the competitors. During his speech, Witold Kołodziejski, the Chairman of KRRiT, drew attention to the current state of legislation and the directions of reforms that will be implemented in the coming months. He raised the subject of the so-called de-concentration of media and stabilisation of the financial position of the public broadcaster by switching from the subscription system to a common audiovisual fee included in other mandatory payments (CIT, PIT and KRUS). He also focused on the topic of relations between broadcasters and operators.

Guy Bisson (Ampere Analysis) gave a speech on the cable operator market in Poland and abroad, stressing that among all the analysed markets the Polish market is the most competitive and demanding. Pointing to global trends, including the development of VOD and OTT platforms, he stated that the business models of individual operators will have to undergo another revolution. The main issue raised during the panel discussion entitled “Will antitrust laws strengthen pluralism and media competition in Poland?” were some aspects of the so-called media de-concentration planned by the Polish government. Att. Igor Ostrowski explained the differences between the current system and the possible results of the so-called de-concentration, pointing out to a general confusion related to its economic aspects, due to various opinions and visions. Former President of the Polish Office of Competition and Consumer Protection, Adam Jasser, criticised attempts at implementing the idea of de-concentration without determining which aspects should it cover first. He also criticised the way in which individual measures and indicators to set thresholds for concentration are used: the areas which they should cover have not been specified. Att. Tomasz Bagdziński expressed his negative opinion on the lack of an official, coherent document that would explain and elaborate such measures and indicators. Another panel discussion, entitled “the future of the telecom industry” brought together representatives of various cable organisations from Russia, Lithuania, Hungary, Germany, Poland, and many other countries, as well as the Cable Europe organisation, and focused on global challenges. Patrycja Gołos (PIKE) stated that the challenges that the cable industry is about to face will definitely require some consolidation actions. Nevertheless, the main threat may be the actions taken by the national regulators. Other participants gave examples of such actions conducted in their own markets. The first day of the Conference ended with a Welcome Evening sponsored by BBC Worldwide.

The second day of the Conference started with a morning 5-km run for the operators, “The early bird gets the worm”, followed by the Breakfast of Female Champions prepared by A+E Networks and Lifetime TV. The attendants tried to determine if the presence of women in business is associated with a permanent mood swing and conflicts or maybe empathy and smooth cooperation. The “Overview of the media market and legislation 2016/2017” and the presentation of Mateusz Walewski (PwC) on the financing of public media served as an introduction to subsequent panels and discussions. The context for the presentation was the public debate on the acts that were supposed to settle this issue, with the leading role of the broadcasters and the Polish Chamber for Electronic Communication.

The strategic discussion entitled “the television market in Poland – what’s next?” focused on the issue of the legislations planned by the government and relating to audiovisual fees and the so-called de-concentration of media, as well as the expected end of works on MUX 8 and relations between operators and broadcasters. The Conference gave an opportunity to conduct some informal discussions on these topics, attended by the Vice-President of TVP. Maciej Stanecki. Zygmunt Solorz (Polsat) pointed out that the government should support companies with Polish capital, although he repeatedly (just like other panellists) stated that he doesn’t want to get involved in the politics. Maciej Maciejowski (TVN) discussed the issue of investments on the Polish market and the rules that govern them. He also denied the rumour on the sale of TVN 24. Przemysław Kurczewski (Emitel) responded to the allegations about the low range of MUX 8 and the quality of measurement activities that Emitel carried out in this regard. Dariusz Dąbski (Telewizja Puls) drew attention to relations between broadcasters and operators and setting the rules for programming on satellite networks. Jerzy Straszewski (PIKE) stated that the fate of the MUX 8 is dependent on the presence of TVP offer and signal strength.

The One-2-One session moderated by Michał Kobosko (Atlantic Council) was dedicated to the 20th anniversary of TVN. Edward Miszczak, programme director of TVN, emphasized that a new global investor, Discovery, could mean for TVN a significant expansion of programming capabilities and access to the most sophisticated content. It will also bring new possibilities of production cooperation. TVN wants to become the main creator of attractive media content for the whole group. Next, a panel discussion entitled “New challenges and trends in the global world of media” took place. During the discussion the speakers pointed to the role of entertainment in the television content, as well as the threats generated by the Internet, that gradually becomes the biggest field of competition for young viewers. Natalia Hatalska (trend analyst) indicated that content digitisation is already practiced by all broadcasters who simultaneously develop mobile platforms. Rafal Baran (4fun Media) added that this doesn’t relate only to certain groups of audiences, but all of them, Daniel Reszka (Viacom) and Carlos Ortega (Fox Networks Group) perceive this as a global trend, and operators’ representatives – as a chance to monetize the new scope of TV content reception. The problem, however, is the lack of business models that could be applied. The morning part of the Conference ended with the presentation of Ewa Michalska (CTN & P) “Zoom TV: one year after”, summarising the creation of the first television channel established in cooperation with cable operators. The afternoon panel discussion entitled “TV Internet vs. Internet TV: new technologies” was dedicated to the issue of the coexistence of individual access platforms, but also cannibalisation of services provided by television and the Internet, as well as technical security measures to avoid it. Szymon Karbowski (Vector), Wiesław Łodzikowski (Jupiter-Integration) and others pointed to new functionalities of access devices, while Sławomir Kurek (TVN) and Grzegorz Janczura (Cyfrowy Polsat) emphasized the economic aspect of the technological changes. The speakers agreed that the content would be distributed across different access devices, and that the speed and reliability of its delivery to the end user would have impact on the choice of the provider. The second day of the Conference ended with the premiere of the second season of Belfer, a series produced by Canal+, and Golden PIKE Grand Gala event during which Golden PIKE Awards were handed out and the winners of the 12th edition of the Festival of Thematic Channels have been selected. In the Broadcaster category, the Award went to TVN, celebrating the 20th anniversary of being present on the media market in Poland. The judges appreciated the station’s contribution to the development of modern information and thematic television, with particular regard to TVN24. After receiving the Award from the president of PIKE, Jerzy Straszewski, Edward Miszczak, board member and programme director at TVN, stressed that TVN is a family television, for people of all age. In the Operator category, the award went to Telewizja Kablowa Krasnystaw, which was rewarded for its contribution to handling relations with collective management organisations. In the Person/Institution category, the Award went to Zygmunt Solorz, who was recognised by the cable community for of developing the largest media and telecommunications group in Poland and the entire region, and co-operation with cable operators in dealing with issues of crucial importance to the entire community. The winners of the 12th edition of the Festival of Thematic Channels who received the Titanium Eye Award are: A+E Networks Poland (The Event of the Year), Turner Broadcasting (Promotional Campaign), Fox Networks Group (Cooperation with Operators) and TVN Turbo (Lifestyle Channel).

The third day of the Conference started with a presentation by Dariusz Gumbrycht (AGB Nielsen Media Research) on integrated reporting of TV viewing by cross-media digital platforms measurement. Mr Gumbrycht noted that currently telemetry starts to incorporate various new techniques and technologies – the current research is supplemented by techniques known from other access platforms, which creates new quality and gains market recognition. A new platform will allow for more precise measurements and making more accurate quotations of ads. A tool suitable for this type of measurements may be the set top box. The panel discussion entitled “The future of advertising market in Poland” focused on how the broadcasters cope with getting their part of the shrinking advertising cake and the competition on the Internet. Andrzej Karasowski (TVN Media) emphasised that this type of migration is not a big threat yet, especially for advertisers who often see the Internet as a free-access area, but do not take into ad-blocking by means of special software, which is a common practice nowadays. Marcin Boroszko (Media Impact Polska) stated that the lack of sufficient knowledge often makes the advertisers surprised how cheap TV advertising is. However, there is a shadow of regulation over the Polish advertising market, which may influence, for example, parapharmaceuticals, which create a stable and strong source of revenues for broadcasters.

The One-2-One session revolved around the person of Janusz Kosiński, the President of Inea (Poznan). Roman Młodkowski’s questions concerned, inter alia, investment process in the Wielkopolska Broadband Network and Inea’s involvement in building an educational network. According to Janusz Kosiński, the construction of the state-of-the-art network in Poland has created a stable basis for the development of his company for the next several years. Next presentation related to the influence of the cable sector on the development of the digital economy. Joseph Bell (Oxera Consulting) estimated the impact of the cable sector on total social benefits at € 7.1 billion. The panel discussion entitled “Will the innovative character of the cable sector protect it from regulation?” brought together the chairmen of the biggest cable operators. Andrzej Rogowski (Multimedia Polska) stressed that it is currently hard to face the expected regulations of the cable market, which were foreshadowed during the Conference by the President of UKE Marcin Cichy, but it is certainly worth stressing that the cable market has always developed autonomously, mainly with the use of Polish capital, and without regulation. Jacek Kobierzycki (Toya) pointed to other areas where regulation would be needed, such as the penetration of VOD and OTT platforms on the Polish market and the absence of any infrastructure costs. Janusz Kosiński (Inea) pointed to the investments that are related to 5G, warning that relating on public funds will not be enough. Tomasz Żurański (Vectra) and Włodzimierz Zieliński (TK Świdnik) pointed to the most important turning points that has shaped the market – they have been no national regulations and all the requirements imposed by the EU were met ahead of time. The speakers agreed that it will be certainly necessary to discuss UKE’s proposals when they become a government document.

The final presentation entitled “Sports marketing in media” was given by Andrea Valade (Nielsen Sports) and the theme of the final panel discussion was “Sports content in the digital world vs customers’ expectation – how to create a common market”. One of the most important tasks related to the presence of sports marketing in the media seems to be the creation of reliable methods of measuring the viewership of the sports content, which is the basis for the valuation of advertising and the negotiation of sport-related intellectual property laws. Andrea Valade believes that premium sports content will increase in the TV offer, but in order to negotiate sport-related intellectual property rights more efficiently, the best analytical tools will be required. While making introduction to the discussion, Michał Pol (Przegląd Sportowy) pointed out that each broadcaster try to compete for the viewer’s attention by offering a growing number of access platforms. Is it fair competition? Adam Widomski (Eurosport) has stated that the sports content (a show) is frequently hard to watch on a mobile device. Jarosław Stróżyk (Polsat Sport) went further and stated that it is impossible, unless the task is reduced merely to results and statistics. Both speakers agreed that a great show requires a great screen. Krzysztof Świergiel (Eleven Sports Network), when asked about the cost of acquiring the content, answered that it should be limited by the monetisation – both through obtaining sponsorship and advertising. Marek Szkolnikowski (TVP Sport) strongly criticised the exorbitant prices of rights. It is true that TVP acquires rights, but their price must be measured by real value, which consists of advertising, primetime and TV auditorium. The panellists have agreed that the market for sports rights is increasingly detached from the economic reality and reality of broadcasters, often exposed to illegal streaming of sports content. However, they all agreed that television is the only medium in which a sports spectacle can emerge “immediately and in the appropriate format, in its true form: a form of a great event in which we participate almost personally.”

While summarising the 44th International Conference and Exhibition PIKE 2017, Jerzy Straszewski admitted that its invisible, yet crucial element were informal discussions on, among others, relations between broadcasters and operators, the state of MUX 8, telemetry or the plans of UKE and KRRiT related to further regulations. Mr Straszewski thanked all those who supported the Polish Office of Electronic Communications in the fight against the governmental project of changes of the so-called “Subscription Law” of March 2017 and said he was glad the project had been “frozen”. Mr Straszewski thanked all the quests and invited them to the Spring Edition of the Polish electronic communication operator conference that will take place in Torun in May 2018.

zwiń

43. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2016

Zorganizowana została w samym sercu Łodzi, w Hotelu DoubleTree by Hilton. Przez trzy dni, między 24 a 26 października, przedstawiciele organizacji branżowych, operatorów kablowych i satelitarnych, nadawców i mediów dyskutowali na temat najważniejszych problemów i wyzwań, stojących przed branżą. Hasłem przewodnim tegorocznej konferencji było: Czas na zmiany – europejski świat mediów cyfrowych.

czytaj

Tradycją konferencji organizowanych przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej, wspólnie z Polską Fundacją Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej „PIKSEL”, jest uroczyste otwarcie poprzez przecięcie nie wstęgi, a kabla. Pierwsze nacięcie na kablu koncentrycznym wykonał prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, Jerzy Straszewski. w tej ważnej chwili towarzyszyli mu m.in. Iwona Śledzińska-Katarasińska, Poseł na Sejm RP, Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Trzydniowa konferencja charakteryzowała się mnogością różnorodnych paneli dyskusyjnych, rozmów kuluarowych, ekspozycji zaproszonych wystawców i sporej dawki uśmiechu.
Pierwszego dnia, poza uroczystym otwarciem konferencji, debatowano w międzynarodowym gronie o przyszłości branży telekomunikacyjnej i mediów w erze konsolidacji i zmian systemowych. Wieczorem natomiast, dzięki stacji Canal+, goście bawili się na wieczorze powitalnym, który uświetnił koncert zespołu Zakopower.

Drugi dzień to najintensywniejsze 24 godziny tej edycji konferencji PIKE. Kolejne prezentacje i dyskusje, zarówno przekrojowe, jak i technologiczne. w panelu „Stawka większa niż telewizja” udział wzięli przedstawiciele największych polskich firm mediowych, m.in. Zygmunt Solorz-Żak, Maciej Maciejowski, Artur Przybysz, Maciej Stanecki, Bartosz Hojka, Dariusz Dąbski, czy Jacek Świderski.Późnym popołudniem zebrani goście mogli wziąć udział w projekcji filmu dokumentalnego MARS.

Wieczorem zaś tradycyjnie odbyła się Wielka Gala Złota PIKE, podczas której statuetki otrzymały dwie firmy: DIOMAR (w kategorii: Dostawca) oraz Telewizja Kablowa Toruń (w kategorii: Operator). Uhonorowani zostali również nadawcy, którzy wzięli udział w XI edycji Festiwalu Kanałów Tematycznych. W tym roku laureatami zostali: Eleven Sports Network (wydarzenie roku), Discovery Polska (kampania promocyjna) oraz NBCUniversal (współpraca z operatorami). Zanim to jednak nastąpiło, oficjalnie o godzinie 20:07, nadawanie rozpoczął kanał ZOOM TV. Symbolicznego naciśnięcia przycisku dokonali: Ewa Michalska, Magda Kruk-Wardak, Jerzy Straszewski i Bogusław Kisielewski. Dodatkowo na scenie obecni byli znani i lubiani, którzy będą występować w programach emitowanych na nowym kanale: Elżbieta Grzeszczuk-Chętko, Dariusz Milejczak, Piotr Najsztub i Bartosz Węglarczyk.Galę uświetnił występ wirtuoza skrzypiec Mariusza Patyry, który goście nagrodzili owacjami na stojąco. Następnie wszyscy udali się na afterparty, zorganizowane przez obchodzące swoje jubileusze firmy Toya, Discovery Polska i Telekabel. Zabawa trwała do rana.

Ostatniego dnia konferencji rozmawiano o zmianach w sposobie konsumpcji mediów i kontencie w świecie cyfrowym, oceniano rynek reklamy w Polsce i na świecie, zaprezentowano raport PwC Global Entertainment and Media Outlook.
43. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2016 zgromadziła najważniejszych przedstawicieli branży operatorów szerokopasmowych i nadawców w kraju i za granicą. Sądząc po tematyce jaką poruszano w ciągu trzech dni można śmiało wyrazić nadzieję, iż wszystkim zainteresowanym zależy na tym, aby jakość świadczonych usług była na jak najwyższym poziomie.
Teraz przed wszystkimi uczestnikami czas na realizację przedstawionych założeń, pomysłów, a także do pieczołowitego zapisywania refleksji. Wszystko po to, by na najbliższej ogólnopolskiej konferencji PIKE w maju móc je zaprezentować i wspólnymi siłami zmieniać na lepszy rynek mediowy w naszym kraju.

zwiń

42. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2015

Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2015 odbyła się w dniach 19-21 października br. w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to: „W stronę Jednolitego Rynku Cyfrowego”.

Konferencji tradycyjnie już towarzyszyła wystawa, podczas której prezentowane były oferty dostawców i producentów treści audiowizualnych, producentów i dostawców sprzętu, infrastruktury oraz rozwiązań technologicznych i teleinformatycznych.

czytaj

Od 19 do 21 października, przedstawiciele firm z sektora telekomunikacji, mediów i technologii rozmawiali o szansach i zagrożeniach jakie niesie ze sobą wprowadzenie zasad
Jednolitego Rynku Cyfrowego, które proponuje Komisja Europejska. Celem tej inicjatywy jest umożliwienie m.in. firmom polskim świadczenie na terenie UE takich samych usług, jakie firmy oferują na swoim rynku rodzimym. Sytuacja taka stwarza z jednej strony ogromne możliwości rozwoju i ekspansji, a z drugiej wiąże się z różnymi zagrożeniami. Zdaniem przedstawicieli polskiego biznesu jednym z kluczowych zagadnień, które determinuje dalsze działania na Jednolitym Rynku Cyfrowym są prawa autorskie. z jednej strony brak odpowiednich regulacji może sprzyjać rozwojowi piractwa własności intelektualnej i monopolizacji rynku przez największe podmioty, a z drugiej zbyt rygorystyczne regulacje mogą być czynnikiem hamującym proces cyfryzacji.

Prawa własności intelektualnej były również szeroko omawiane przez przedstawicieli palestry – wybitnych ekspertów i profesorów prawa autorskiego i medialnego, jak również było to jedno z zagadnień poruszonych podczas spotkania operatorów kablowych Wschód-Zachód. Spotkanie, które odbyło się pierwszego dnia konferencji, zgromadziło przedstawicieli europejskich organizacji operatorów kablowych i telekomunikacyjnych. O ile przedstawiciele branży z Litwy, Łotwy, Węgier czy Niemiec podzielają opinie polskiego biznesu co do konieczności wyjaśnienia kwestii praw autorskich na JRC, przedstawiciele Telewizji Kablowych z Rosji będą musieli, zmierzyć się z koniecznością uzyskania pozwolenia na nadawanie na rynku rosyjskim. Od nowego roku, rząd Rosji planuje wprowadzenie nowych koncesji lub pozwoleń dla wszystkich operatorów i nadawców działających na rynku rosyjskim. Prawa do nadawania będzie przyznawać specjalna instytucja, której przedstawiciele będą wybierani przez rząd Rosji, co może nie sprzyjać zachowaniu neutralności decyzji, a tym samym pluralizmu w mediach.

Drugiego dnia Konferencji, przedstawiciele PwC zaprezentowali wyniki Raportu poświęconego wkładowi branży operatorów kablowych w rozwój gospodarczy Polski.

Dzisiaj, ponad 2,4 mln osób korzysta w Polsce w Internetu dzięki Telewizjom Kablowym, a stałe inwestycje w nowoczesną infrastrukturę, przygotowały grunt do łagodnego przejścia gospodarstw domowych z nadawania analogowego na cyfrowe.

Tego samego dnia wieczorem, podczas coctail party wręczone zostały wyróżnienia i nagrody laureatom jubileuszowego, X Festiwalu Kanałów Tematycznych o nagrodę Tytanowego Oka.
Tegoroczni laureaci to: Canal+ z Discovery w kategorii Wydarzenie Roku; AXN Europe Ltd. w kategorii Kampania Promocyjna; Fox International Channels za Współpracę z Operatorami, oraz TVP Historia w kategorii Śladami Historii. Piątą kategorią było Honorowe Tytanowe Oko, które przyznawane jest przez prezesa PIKE na wniosek jury festiwalu, które w tym roku powędrowało do Discovery Networks Polska.
Co roku, podczas jesiennej konferencji przyznawana jest również nagroda Złotej PIKE za wkład w rozwój całej branży. w tym roku otrzymała ją firma WISAT w kategorii Dostawca.
Dodatkowo rozstrzygnięty został konkurs na Ambasadora lokalnej Przedsiębiorczości THINK BIG. Konkurs zorganizowany przez UPC we współpracy z PIKE przeznaczony jest dla firm, które w swoich działaniach wykorzystują nowoczesne technologie i innowacje. Tegorocznym zwycięzcą została firma INEA. Fundatorem nagrody było UPC.

Ostatni dzień konferencji koncentrował się wokół innowacji i nowych technologii na rynku cyfrowym, jak również poświęcony był zagadnieniom marketingu. Szybkie łącza internetowe, które umożliwiają streaming treści o bardzo wysokiej jakości jak również rozwój platform OTT powodują, że konsumenci oczekują rozwiązań dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Internet Rzeczy (Internet of Things), który jeszcze 2-3 lata temu był ciekawostką staje się faktem, a dane firm badawczych wskazują, że w ciągu najbliższych 5 lat, w ramach IoT połączonych zostanie około 50 miliardów urządzeń.

Podczas Konferencji podpisana została również umowa pomiędzy PIKE, PIKSEL i SCTE (Society of Cable Television Engenieers) oddział w Europie oraz niemieckim Instytutem DIPCOM, dotycząca przygotowania i wydania pierwszego w Polsce podręcznika dla uczniów szkół technicznych zawodowych o specjalizacji Technik Komunikacji Szerokopasmowej.

PIKE i PIKSEL od kilku lat prowadzą projekt edukacyjny (obecnie szkoły w Gdańsku i Wejherowie) związany z przygotowaniem do tego nowego zawodu.

* * *

Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowało się ponad 520 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. w panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci czołowych nadawców telewizyjnych, w tym m. in.: Zygmunt Solorz – Żak (Prezes Polsatu), Zbigniew Benbenek ( Prezes ZPR Media), Maciej Maciejowski ( Członek Zarządu TVN), Artur Przybysz (Wiceprezes Zarządu ITi Neovision); prezesi firm – operatorów platform telekomunikacyjnych, kablowych i internetowych: Patrycja Gołos (Dyrektor ds. Korporacyjnych i Polityki Publicznej, UPC Polska), Andrzej Rogowski (Prezes Multimedia Polska), Janusz Kosiński (Prezes Zarządu INEA), Jacek Niewęgłowski (Członek Zarządu P4), Jakub Brzęczkowski (Wiceprezes Eutelsat).
Gośćmi specjalnymi Konferencji byli: Jurand Drop (Podsekretarz Stanu MAiC), Magdalena Gaj (Prezes UKE), Adam Jasser (Prezes UOKiK), profesor Józef Modelski (Przewodniczący Rady Programowej, Politechnika Warszawska), profesorowie prawa: Ryszard Markiewicz (UJ), Elżbieta Traple (UJ), Jan Błeszyński (UW), Krystyna Szczepanowska-Kozłowska (UW).
Goście zagraniczni: Mark Bugajski (Wiceprezes ds. zaawansowanych Technologii w Arris Group Inc.), Rob Gelphman (Wiceprezes MoCA), Paul Welling (Wiceprezes CEEMEA, Discovery Networks), Phillip Luff (Dyrektor Zarządzający UK & EMEA Scripps Networks International), Georg Tacke (CEO Simon-Kucher & Partners), Mikhail Silin (Wiceprezes AKTR – Association of Cable TV Broadcasters of Russia), Vaiva Zukiene (Prezes LCTA – Lithuanian Cable Television Association), Ilmars Muuls (Chairman of the Board LAEC – Latvian Association of Electronic Communications), Ferenc Kery (Prezes HCA – Hungarian Cable Communications Association), Caroline van Weede (Dyrektor Zarządzający Cable Europe), prof. Claus Adams (SCTE Central Europe), Carsten Engelke (Dyrektor ANGA), Guy Bisson (Dyrektor Rozwoju Ampere Analysis).

zwiń

41. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2014

W dniach 6 – 8 października br. odbyła się 41. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2014. To największe spotkanie branżowe w Europie wschodniej i centralnej zgromadziło przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. Konferencja odbyła się w Hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi pod hasłem „W świecie globalizacji mediów i telekomunikacji”. Honorowym Gościem Konferencji był Prezydent Lech Wałęsa, który swoją obecnością uświetnił uroczystość otwarcia wydarzenia.

czytaj

Głównymi tematami poruszanymi podczas Konferencji były najważniejsze dla całej branży komunikacji elektronicznej zagadnienia, których dynamika i wpływ na środowisko obserwowany jest od pewnego czasuw skali globalnej. w trakcie konferencji odbyły się liczne wystąpienia i panele dyskusyjne, poruszające zagadnienia takie jak: nowy rynek usług szerokopasmowych, formaty współczesnej rozrywki telewizyjnej, czy cyfryzacja zasobów archiwów i metody ich szerokiego rozpowszechniania. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się także kwestie dotyczące łańcucha wartości w prawie autorskich w odniesieniu do różnych pół eksploatacji czy zagadnienia poruszające zjawisko kradzieży własności intelektualnej w internecie.

Konferencji tradycyjnie już towarzyszyła wystawa, podczas której prezentowane były oferty dostawców i producentów treści audiowizualnych, producentów i dostawców sprzętu, infrastruktury oraz rozwiązań technologicznych i teleinformatycznych.

Jednym z wydarzeń towarzyszących Konferencji była uroczystość nadania odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla rozwoju komunikacji elektronicznej.W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokonał doradca Prezydenta RP Krzysztof Król, a odznaczenia otrzymali: Złoty Krzyż Zasługi po raz drugi – Henryk Paluszkiewicz, Srebrny Krzyż Zasługi – Janusz Arciszewski, Marek Gieleta, Witold Krawczyk, Ewa Michalska, Jerzy Straszewski. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Józef Kot.

Podczas Konferencji odbyło się także inauguracyjne posiedzenie Rady Konsultacyjnej Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej – organu doradczego działającego przy Zarządzie Izby. Podczas posiedzenia Jerzy Straszewski – Prezes Zarządu PIKE wręczył nominacje dla członków Rady Konsultacyjnej. Dokonany został także wybór Przewodniczącego, którym został Profesor Józef Modelski z Politechniki Warszawskiej.

Drugiego dnia Konferencji, podczas Gali Złota PIKE,wręczono statuetkę Złotej PIKE – prestiżowej nagrody branżowej. w kategorii Operator Złota PIKE przyznana zostałafirmie VECTRA,w kategorii Nadawca wyróżniono Discovery Networks Central Europe, w kategorii Dostawca uhonorowano firmę Telkom-Telmor, zaś w kategorii Osoba statuetkę Złotej PIKE odebrał Profesor Józef Modelski.

Podczas Gali wręczono także nagrody „Tytanowe Oko”: w kategorii „Wydarzenie roku”statuetkę otrzymał kanałFokus TV, w kategorii „Kampania promocyjna”zwyciężył kanał HBO za realizację kampanii promocyjnej IV sezonu serialu „Gra o tron”. Uhonorowani zostali także zwycięzcy w kategorii „Świat się śmieje, Polska też” – Tytanowe Oko przypadłokanałowiKino Polska za cykl „Komedie wieczorową porą”oraz, „Współpraca z operatorami” – statuetka powędrowała do stacji Discovery Networks CEEMEA. Podobnie jak w roku ubiegłym przyznana została nagroda Honorowego Tytanowego Oka – według Jury najwyższą ocenę za najpełniejszy sposób realizacji idei współpracy operatorów kablowych i nadawców programów telewizyjnych, jak również celów Festiwalu otrzymała stacja HBO Polska.

* * *

Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowano ponad 650 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. Patronat nad Konferencją objęli: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. w panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci kluczowych firm rynku mediów elektronicznych, reprezentujących czołowych nadawców telewizyjnych, prezesi firm – operatorów platform satelitarnych i kablowychorazwybitni specjaliści z zakresu marketingu, reklamy i prawa medialnego. GośćmispecjalnymiKonferencjibyli: Paul Dempsey – BBC Worldwide, Matthias KurthorazGiloned’Udekem–Cable Europe, FerencKery – Hungarian Cable Communications Association, CarstenEngelke – ANGA COM.

W Konferencji udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Krajowej Rady Radiofonii iTelewizji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.Przebieg Konferencji można było śledzić na żywo dzięki relacjom w stacjach TVN24 oraz Polsat News, a także telewizji konferencyjnej dostępnej na terenie HoteluDoubleTree by Hilton.

zwiń

40. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2013

W dniach 14 – 17 października br. odbyła się 40. Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2013. To największe spotkanie branżowe w Europie wschodniej i centralnej zgromadziło przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. Konferencja odbyła się w Hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi pod hasłem „Cyfrowa Ziemia Obiecana”. Honorowy Patronat nad Konferencją objął Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

czytaj

Głównymi tematami poruszanymi podczas Konferencji były najważniejsze dla całej branży komunikacji elektronicznej zagadnienia, których dynamika i wpływ na środowisko obserwowany jest od pewnego czasu, zarówno w kraju jak i w Europie w trakcie konferencji odbyły się liczne wystąpienia i panele dyskusyjne, poruszające zagadnienia takie jak: stan obecny i prognoza realizacji założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej i Dywidendy Cyfrowej według harmonogramu Unii Europejskiej, pozyskanie i zaangażowanie widza w telewizji interaktywnej, czy utrzymanie przewagi konkurencyjnej w zmieniającej się rzeczywistości biznesowej i technologicznej. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się także kwestie sądu własności intelektualnej oraz tematyka organizacji i finansowania digitalizacji, przechowywania oraz udostępniania treści audiowizualnych.

Konferencji tradycyjnie już towarzyszyła wystawa, podczas której prezentowane były oferty dostawców i producentów treści audiowizualnych, producentów i dostawców sprzętu, infrastruktury oraz rozwiązań technologicznych i teleinformatycznych. Jednym z wydarzeń towarzyszących Konferencji był Kongres Euroazjatyckiego Stowarzyszenia Telewizji Kablowych EAKT z udziałem przedstawicieli organizacji ANGA COM oraz SCTE.

Drugiego dnia Konferencji, podczas Gali Złota PIKE, wręczono statuetkę Złotej PIKE – prestiżowej nagrody branżowej. w kategorii Operator Złota PIKE przyznana została firmie Telewizji Kablowej Chopin, w kategorii Nadawca wyróżniona została TVP, zaś w kategorii Osoba statuetką Złotej PIKE uhonorowany został Witold Krawczyk – Prezes Grupy TOYA. Podczas Gali wręczono także nagrody „Tytanowe Oko”: w kategorii „Wydarzenie roku” statuetkę otrzymał kanał TV Republika, w kategorii „Kampania promocyjna” zwyciężył kanał HBO POLSKA za kampanię „Chcemy Twojej krwi”. Uhonorowani zostali także zwycięzcy w kategorii „Kanał Filmowy” – Tytanowe Oko dla kanału Sundance Channel oraz „Współpraca z operatorami” – statuetka powędrowała do stacji Discovery Networks Polska. Podobnie jak w roku ubiegłym przyznana została nagroda Honorowego Tytanowego Oka – według Jury najwyższą ocenę za najpełniejszy sposób realizacji idei współpracy operatorów kablowych i nadawców programów telewizyjnych, jak również celów Festiwalu otrzymał FOX International Channel.

Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowano ponad 650 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. Patronat nad Konferencją objęli: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Gospodarki, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. w panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci kluczowych uczestników rynku mediów elektronicznych, reprezentujących czołowych nadawców telewizyjnych, prezesi firm – operatorów platform satelitarnych i kablowych oraz wybitni specjaliści z zakresu marketingu, reklamy i prawa medialnego. Gośćmi specjalnymi Konferencji byli: Matthias Kurth –Cable Europe, Ferenc Kery – Hungarian Cable Communications Association, Carsten Engelke – ANGA COM, Juozas Jurelionis – Lithuanian Cable Television Association, Jurij Pripatchkin oraz Michail Silin z EAKT.

***

W Konferencji udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej i Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Przebieg Konferencji można było śledzić na żywo dzięki transmisjom w stacjach TVN24 oraz Polsat News a także telewizji konferencyjnej dostępnej na terenie Hotelu DoubleTree by Hilton .

zwiń

39. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2012

W dniach 1 – 3 października br. odbyła się 39. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2012. Spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych odbyła się w Centrum Kongresowym Hotelu Warszawianka w Jachrance pod hasłem „Cyfrowy świat wokół nas”.

czytaj

Głównymi tematami poruszanymi podczas Konferencji były najważniejsze dla całej branży komunikacji elektronicznej zagadnienia, których dynamika i wpływ na środowisko obserwowany jest od pewnego czasu, zarówno w kraju jak i w Europie w trakcie konferencji odbyły się liczne wystąpienia i panele dyskusyjne, poruszające zagadnienia takie jak: neutralność sieci i kwestia praw autorskich w kontekście globalnej dystrybucji treści, kształtowanie rozwoju telewizji kablowej przez nowe technologie oraz następstwa i rachunek ekonomiczny procesu wyłączenia telewizji analogowej. Omówione zostały także zagadnienia związane z działaniami marketingowymi prowadzonymi w cyfrowej technologii i rzeczywistości oraz budowaniem i wdrażaniem strategii programowej na polskim rynku telewizyjnym. Zaproszenie organizatorów przyjął również Profesor Janusz Czapiński, który w swoim wystąpieniu w trakcie Konferencji omówił wyniki badania Diagnoza społeczna w odniesieniu do polskiego społeczeństwa i sposobu wykorzystywania internetu w codziennym życiu.

Konferencji tradycyjnie już towarzyszyła wystawa, podczas której prezentowane były oferty dostawców i producentów treści audiowizualnych, producentów i dostawców sprzętu, infrastruktury oraz rozwiązań technologicznych i teleinformatycznych. Jednym z wydarzeń towarzyszących Konferencji było spotkanie operatorów zrzeszonych w PIKE z przedstawicielami The Society of Cable Telecommunications Engineers, podczas którego zawarte zostało porozumienie o współpracy dotyczące organizowanych przez obie organizacje konferencji.

Konferencja była także okazją do nagrodzenia przedstawicieli środowiska oraz jego partnerów. Jesienne spotkanie to kulminacyjny moment obchodów dwudziestolecia rocznicy działalności samorządu operatorów telewizji kablowej w Polsce. z tej okazji podczas okolicznościowego spotkania konsultacyjnego wszyscy obecni członkowie PIKE uhonorowani zostali pamiątkowym medalem wybitym specjalnie z okazji jubileuszu. Medale otrzymali także przedstawiciele organizacji i firm współpracujących z Izbą.

Drugiego dnia Konferencji, podczas Gali Złota PIKE, wręczono statuetkę Złotej PIKE – prestiżowej nagrody branżowej. w kategorii Operator Złota PIKE przyznana została firmie PROMAX, zaś w kategorii Osoba/Instytucja uhonorowany został Manuel Kohnstamm z Cable Europe. Podczas Gali wręczono także nagrody „Tytanowe Oko”: w kategorii „Wydarzenie roku” statuetkę otrzymała TVP za realizację EURO 2012, w kategorii „Kampania promocyjna” zwyciężył kanał AXN za realizację projektu „Jestem Aniołkiem, ale nie jestem Święta”, w kategorii „Współpraca z operatorami” zwyciężyła stacja Canal + Cyfrowy, zaś w kategorii „Audycja sportowa” zwyciężyła stacja Kino Polska TV. w tym roku po raz pierwszy przyznana została nagroda Honorowego Tytanowego Oka – według Jury najwyższą ocenę za najpełniejszy sposób realizacji idei współpracy operatorów kablowych i nadawców programów telewizyjnych, jak również celów Festiwalu otrzymał Canal+ Cyfrowy. Galę Złota PIKE swoim występem uświetniła piosenkarka Oceana.

Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowano ponad 500 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. Honorowego Patronatu Konferencji udzielili: Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Krajowa rada radiofonii i Telewizji. w panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci kluczowych uczestników rynku mediów elektronicznych, reprezentujących czołowych nadawców telewizyjnych, prezesi firm – operatorów platform satelitarnych i kablowych oraz wybitni specjaliści z zakresu marketingu, reklamy i prawa medialnego. Gośćmi specjalnymi Konferencji byli: Manuel Kohnstamm –Cable Europe, Ferenc Kery – Hungarian Cable Communications Association, Kersten Engelke – ANGA, Juozas Jurelionis – Lithuanian Cable Television Association, Dennis Hodges – Sand Cherry Associates, oraz Tomas Cyvas – The Radio and Television Commission of Lithuania.

***

W Konferencji udział wzięli również przedstawiciele KRRiT, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Przebieg Konferencji można było śledzić na żywo dzięki telewizji konferencyjnej dostępnej na terenie Hotelu Warszawianka.

zwiń

38. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2011

Obecne technologie umożliwiają odbiorcom coraz większą swobodę w dostępie do rosnącej liczby treści. Stanowi to wyzwanie dla wszystkich uczestników rynku mediów elektronicznych, a także dla regulatorów i twórców ustaw. Jak stanowić prawo, aby wspomagało tworzenie społeczeństwa informacyjnego, jak tworzyć treści i mechanizmy jego dystrybucji, aby udostępniać je niezależnie od okoliczności – to główne tematy 38. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE 2011, która odbyła się w dniach 16-19 października poznańskim Hotelu Novotel.

czytaj

Rozwój technologii telekomunikacyjnych daje takie same możliwości mieszkańcom rosnącej liczby krajów. Mimo pewnych zapóźnień koniecznych do nadrobienia w Polsce, zgodnie ze światowymi trendami zmieniają się zachowania i nawyki także polskiego społeczeństwa. Pod hasłem „Cyfrowa Polska – Cyfrowa Europa” operatorzy kablowi, kluczowi uczestnicy rynku mediów elektronicznych z Polski i zagranicy oraz reprezentanci instytucji regulacyjnych, dyskutowali nad obecnym stanem mediów elektronicznych oraz próbowali określić, jak stanowić prawo i rozwijać projekty biznesowe, aby podążać za dyktatem odbiorców usług. Obecnym wyzwaniem jest bowiem rosnące oczekiwanie wobec swobody dostępu do wszelkich treści.

W trakcie konferencji odbyły się liczne wystąpienia i panele dyskusyjne, które w tym roku objęły zagadnienia związane ze szczególnym dla kraju momentem, jakim jest czas Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Omówione zostały także zagadnienia przyszłości mediów i telekomunikacji w kontekście regulacji i wymagań stawianych branży przez obowiązujące dyrektywy unijne, jak również kwestie związane z cyfryzacją naszych narodowych zasobów kulturalnych. Nie zabrakło także tematyki związanej z rozwojem konkurencyjności i inwestowaniem w nowe technologie. Konferencji tradycyjnie już towarzyszyła wystawa, podczas której prezentowane były oferty dostawców i producentów treści audiowizualnych, producentów i dostawców sprzętu, infrastruktury oraz rozwiązań technologicznych i teleinformatycznych. Jednym z wydarzeń towarzyszących Konferencji był Kongres Euroazjatyckiego Stowarzyszenia Telewizji Kablowych EAKT.

Konferencja była także okazją do nagrodzenia przedstawicieli środowiska oraz jego partnerów. Pierwszego dnia Konferencji, podczas Gali Złota PIKE, statuetkę pod tą nazwą – najważniejszą nagrodę branżową, wręczono firmom: w kategorii Operator – UPC Polska oraz w kategorii Nadawca firmie HBO. Podczas Gali wręczono także nagrody „Tytanowe Oko”: w kategorii „Wydarzenie roku” otrzymał ją kanał NEXT TV, w kategorii „Kampania promocyjna” kanał AXN realizację projektu „Nakręcamy wyobraźnię”, a w kategorii „Współpraca z operatorami” zwyciężyła stacja FOX. Gala Złota PIKE odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a wieczór uświetnił występ Kayah.

>p>Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowano ponad 600 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. Honorowego Patronatu Konferencji udzielili: Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, Wiceprezes Rady Ministrów Waldemar Pawlak oraz Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Komisarz Europejskiej Agendy Cyfrowej Neelie Kroes. w panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci kluczowych uczestników rynku mediów elektronicznych, reprezentujących czołowych nadawców telewizyjnych, prezesi firm – operatorów platform satelitarnych i kablowych oraz wybitni specjaliści z zakresu marketingu, reklamy i prawa medialnego. Gośćmi specjalnymi Konferencji byli: Bridget P. Cosgrave – Every European Digital, Caroline van Weede z Cable Europe, Vaiva Žukienė – prezes Stowarzyszenia Telewizji Kablowej na Litwie, Ferenc Kery ze Stowarzyszenia Telewizji Kablowych z Węgier oraz Yuri Pripachkin – Eurasian Association of Cable Television.

W Konferencji udział wzięli również przedstawiciele KRRiT, Ministerstwa Infrastruktury, Filmoteki Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz miasta Poznania. Przebieg Konferencji można było śledzić na żywo dzięki transmisjom w TVN CNBC oraz telewizji konferencyjnej dostępnej na terenie Hotelu Novotel.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzesza ponad 100 firm stanowiących integralną część polskiego rynku mediów elektronicznych. Do Izby należą operatorzy szerokopasmowej komunikacji elektronicznej oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu i usług wykorzystywanych przez operatorów w ich działalności biznesowej. Operatorzy zrzeszeni w Izbie docierają w całej Polsce do prawie 4 milionów abonentów, świadcząc usługi dostępu do programów telewizyjnych i radiowych, Internetu oraz telefonii cyfrowej. Reprezentują 75% krajowego rynku telewizji kablowej. PIKE jest członkiem Krajowej Izby Gospodarczej, reprezentuje również polski rynek kablowy na forum międzynarodowym, m.in. poprzez członkostwo w European Cable Communication Association.

zwiń

37. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2010

Operatorzy kablowi wkroczyli w Sopocie w trzeci wymiar telewizji

Pod patronatem Lecha Wałęsy, pierwszego prezydenta wolnej Polski, 37. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2010, najważniejsza impreza krajowych mediów elektronicznych, odbywała się po raz pierwszy w Trójmieście. Jej hasło „Wkraczamy w trzeci wymiar” było rozwijane we wszystkich panelach problemowych, stoiskach wystawowych, prezentacjach oraz dyskusjach nad przyszłością polskiego rynku telekomunikacyjnego. Uczestnikami konferencji była największa w jej historii liczba gości krajowych i zagranicznych.

czytaj

Operatorzy kablowi, kluczowi uczestnicy rynku mediów elektronicznych z Polski i zza granicy, reprezentanci instytucji regulacyjnych i Parlamentu, byli gośćmi zorganizowanej już po raz 37. Konferencji i Wystawy Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej PIKE 2010. Impreza, zorganizowana w Centrum Konferencyjnym Hotelu Sheraton w dniach 17-20 października 2010 r. stała się kolejnym podsumowaniem dorobku polskiej branży kablowej, która w zeszłym roku obchodziła swoje 20-lecie. Zajęła się też wytyczeniem kierunków, którymi powinni zmierzać uczestnicy rynku, aby w „trzecim wymiarze” zapoczątkowanym przez rozwój technologii, mogli umacniać partnerskie relacje i wspólnie sprostać wyzwaniom z pożytkiem dla swoich klientów. Warto podkreślić, że platformy satelitarne i kablowe, których przedstawiciele byli obecni na Konferencji, docierają z sygnałem telewizyjnym do ponad 2/3 gospodarstw domowych w Polsce.

Wykorzystując transformację ustrojową, twórcy telewizji kablowej 20 lat temu byli jednymi z pierwszych, którzy odważyli się rozpocząć pracę na własny rachunek. Na rzecz powodzenia swoich przedsięwzięć angażowali nieraz całe swoje rodziny i ryzykowali prywatny kapitał. Dzięki temu branża operatorów kablowych jest dziś silną, równoprawną częścią polskiej gospodarki, nawiązującą równorzędną rywalizację z pozostałymi uczestnikami rynku telekomunikacyjnego. z tej okazji Patronat Honorowy nad Konferencją objął Lech Wałęsa, który jako prezydent Polski przyczynił się osobiście do jej rozwoju, zabiegając o prawo telekomunikacyjne przyjazne dla rozwijających się firm prywatnych, dla gospodarki narodowej oraz całego społeczeństwa.

Konferencja była także okazją do nagrodzenia przedstawicieli środowiska oraz jego partnerów. Pierwszego dnia Konferencji, podczas Gali Złota PIKE, statuetkę pod tą nazwą – najważniejszą nagrodę branżową, wręczono Lechowi Wałęsie oraz firmie Aster. Podczas Gali wręczono także nagrody „Tytanowe Oko”: w kategorii „Wydarzenie roku” otrzymał ją kanał ANIMAL PLANET HD, a w kategorii „Kampania promocyjna” kanał HBO za promocję serialu „Pacyfik”. We współpracy z miesięcznikiem Media i Marketing Polska przyznano również nagrodę w kategorii „Współpraca z operatorami”, którą otrzymała stacja FOX. Gala Złota PIKE odbyła się w historycznym budynku Stoczni Gdańskiej.

Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowano ponad 500 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. w panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci kluczowych uczestników rynku mediów elektronicznych, reprezentujących czołowych nadawców telewizyjnych w tym m. in.: Zygmunt Solorz–Żak – Prezes Polsatu, Piotr Walter – Prezes TVN, oraz prezesi firm – operatorów platform satelitarnych i kablowych: Dominik Libicki – Prezes Cyfrowego Polsatu, Simon Boyd – Prezes UPC, Tomasz Żurański – Prezes Vectry, Andrzej Rogowski – Prezes Multimedia Polska, Janusz Arciszewski – Prezes Aster oraz wybitni specjaliści z zakresu marketingu, reklamy i prawa medialnego. Gośćmi specjalnymi Konferencji byli: Manuel Kohnstamm – prezes Cable Europe, Vaiva Žukienė – prezes Stowarzyszenia Telewizji Kablowej na Litwie, Ferenc Kery ze Stowarzyszenia Telewizji Kablowych z Węgier, Ian Pearson – futurolog, wynalazca sms-a, Guy Hayward Cole z Merill Lynch Bank of America oraz Thomas von Werner w EQT Partners. w Konferencji udział wzięli również przedstawiciele KRRiT, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz miast Sopotu i Gdańska. Przebieg Konferencji można było śledzić na żywo dzięki transmisjom w TVN CNBC oraz telewizji konferencyjnej dostępnej na terenie Centrum Konferencyjnego Hotelu Sheraton.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzesza ponad 100 firm stanowiących integralną część polskiego rynku mediów elektronicznych. Do Izby należą operatorzy szerokopasmowej komunikacji elektronicznej oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu i usług wykorzystywanych przez operatorów w ich działalności biznesowej. Operatorzy zrzeszeni w Izbie docierają w całej Polsce do prawie 4 milionów abonentów, świadcząc usługi dostępu do programów telewizyjnych i radiowych, Internetu oraz telefonii cyfrowej. Reprezentują 75% krajowego rynku telewizji kablowej. PIKE jest członkiem Krajowej Izby Gospodarczej, reprezentuje również polski rynek kablowy na forum międzynarodowym, m.in. poprzez członkostwo w European Cable Communication Association.

zwiń

Kontakt

Akredytacje

Małgorzata Wikło
akredytacje@pike.org.pl

tel. +48 22 696 65 31

Sponsoring

Krzysztof Węglarz
kweglarz@dream-world.pl

tel. (+48) 504 278 770

Grzegorz Jaworski
g.jaworski@panmedia.com.pl
tel. (+48) 501 089 984

Organizatorzy

Polska Izba Komunikacji Elektronicznejul. Przemysłowa 30, 00-450 Warszawa,  tel.22 696 65 31 akredytacje@pike.org.pl

[:]